WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA
Powyższe informacje w bardziej przyswajalnej formiewesoły

Jak założyć wspólnotę mieszkaniową?
W zasadzie odpowiedź na to pytanie nie istnieje, gdyż wspólnoty mieszkaniowej się nie zakłada. Powstaje ona z mocy prawa, ale tylko w określonych przypadkach określonych dokładnie Ustawą o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku. Wspólnota mieszkaniowa powstaje w każdym budynku mieszkalnym, w którym sprzedano (czyli wyodrębniono prawo własności) choć jeden lokal, przy czym wcale nie musi to być lokal mieszkalny (mogą to być lokale usługowe, sklepy, garaże itp.), a jego właścicielem nie musi być osoba fizyczna, ale również: skarb państwa, gmina, przedsiębiorstwo państwowe, spółdzielnia mieszkaniowa, spółka prawa handlowego itp.

Tak więc, wspólnota mieszkaniowa nie powstaje dlatego, że taką decyzję podejmą na zebraniu lokatorzy danej kamienicy i jej powstanie nie jest wyrażeniem ich woli. Członkiem wspólnoty mieszkaniowej staje się każdy właściciel lokalu z chwilą jego kupna i nabycia praw i obowiązków wynikających z posiadania jego aktu własności.

Wspólnota mieszkaniowa powstaje jedynie w momencie kiedy wszystkie lokale wchodzące w skład określonej nieruchomości mają wyodrębnione prawo własności. Lokale te, a co za tym idzie, ich właściciele, wchodzą w skład wspólnoty. W sytuacji gdy choć jeden lokal w danej nieruchomości będzie funkcjonował na zasadzie prawa spółdzielczego do lokalu, pozostali właściciele swoich lokali nie tworzą wspólnoty mieszkaniowej.

Do pełnego zorganizowania wspólnoty mieszkaniowej wykonać należy następujące kroki:

1. Pierwsze zebranie wspólnoty mieszkaniowej, na którym uchwala się (fakultatywnie) statut wspólnoty mieszkaniowej, dokonuje się wyboru zarządu wspólnoty i podejmuje uchwałę w sprawie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną.
2. Zawrzeć umowę o administrowanie i podpisanie protokołu z przejęcia nieruchomości i jej dokumentacji technicznej.
3. Wystąpić o numer statystyczny REGON (w oddziale Głównego Urzędu Statystycznego).
4. W dowolnym banku otworzyć rachunek bankowy wspólnoty mieszkaniowej.
5. Podpisać umowy z dostarczycielami mediów takich jak: woda, prąd, ciepło itp.
6. Wystąpić o NIP w Urzędzie Skarbowym.

W momencie zakupu nowego mieszkania od dewelopera, to on początkowo troszczy się o budynek. Ma to najczęściej zagwarantowane w umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania. To prosta sprawa, w ten sposób podwyższa sobie zysk z wybudowanego bloku. Administrując przez kilka pierwszych lat budynkiem, decyduje jaka firma dostarcza do niego wszelkie media, w tym telewizję, internet czy telefon, zazwyczaj nie dopuszczając do budynku firm innych niż te, z którymi współpracuje. Pobiera też opłatę na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością.

W momencie podpisania pierwszej umowy przeniesienia własności lokalu, z mocy prawa powstaje wspólnota mieszkaniowa. W początkowym okresie, de facto nadal wspólnotą rządzi deweloper, gdyż posiada on największe udziały we wspólnocie (nadal posiada najwięcej mieszkań), a pozostałe głosy są rozdrobnione. W pewnym momencie jednak traci tę przewagę i pozostali członkowie są w stanie zmienić zarówno zarządcę nieruchomości, jak i firmy dostarczające media, nawet jeśli nie upłynął jeszcze czas zarządu, zagwarantowany deweloperowi w umowach przedwstępnych sprzedaży mieszkania. Takie prawo zapisano w Ustawie o własności lokali.

pobarno ze strony: http://mieszkaniowa.e-wiedza.info

Kasia i Jacek lok40.


  PRZEJDŹ NA FORUM